Leeton Basketball Association junior report

LOCKED IN: Kobe O'Callaghan prepares to shoot a free throw in the last round game of the LBA C Grade boys competition. Kobe plays for Anytime Fitness.

LOCKED IN: Kobe O'Callaghan prepares to shoot a free throw in the last round game of the LBA C Grade boys competition. Kobe plays for Anytime Fitness.

Tight B Grade fixtures were the highlight of week 3 LBA Boys action.

In the closest game, Jack McAliece sunk 15 points for Yara as they defeated AGS – led by Liam Horton (10 points) – by three points.

Meanwhile, A Grade produced some brilliant individual performances.

Ty Fletcher nailed a season-high 43 points as Brads defeated Reds by 11.

Angus Morschel, with 38 points, and Daniel Brennan (29 points) also lit the scoreboard up for their respective teams.

C Grade also produced some entertaining hoops, with Blake McDonald (22 points), Blake Ryan (22 points) and Jaxon Ryan (21 points) leading their teams to impressive victories.

Boys basketball action resumes after the school holiday break, on October 10.

Results

Blake McDonald (22 points), Blake Ryan (22 points) and Jaxon Ryan (21 points) led their teams to impressive victories.

A Grade: Purple 63 (Daniel Brennan 29) defeated YAHS 27 (Joshua Forbes 8); Yellow 66 (Angus Morschel 38) defeated Thomas Service Centre 39 (Jack Gilbert 15);Brads 59 (Ty Fletcher 43) defeated Reds 48 (Jarvis Thurgate 12) 

B Grade: John Ryan 31 (Ethan De Paoli 10) defeated Tim Barnes Comms 22 (Joel Golding 10); Yara 19 (Jack McAliece 15) defeated AGS 16 (Liam Horton 10); Yenda Prods 29 (Jay Tang 18) defeated Purple 18 (Jett Liu 6)

C Grade: Eagles White 35 (Blake McDonald 22) defeated Bill Arnold Builders 19 (Liam McPhee 8); Leeton Home Improvement 44 (Tallis McMillan 14, Jack Crompton 14) defeated Leeton Tyrepower 14 (Cody Browne 6); Anytime Fitness 29 (Blake Ryan 22) defeated Nathan Woods Construction 8 (Will Maguire 4); Leeton Hire 41 (Jaxon Ryan 21) defeated Green Machine 12 (Tom Allen 4, Cody Tatt 4)

Draw

Tuesday, October 10

A Grade: 8.15pm Court 2: Reds v YAHS (Bench: Eglington; YAHS); 9.00pm Court 1: Brad’s v Yellow (Bench: Ryan, Campbell); Court 2: Purple v Thomas Service Centre (Bench: Brennan; McGregor) 

B Grade: 7.30pm Court 1: Yenda Prods v Tim Barnes Comms (Bench: Snaith; Celi); Court 2: Purple v AGS (Bench: Howe, Kidd); 8.15pm Court 1: John Ryan v Yara (Bench: White, Dart)

C Grade: 6pm: Court 1: Anytime v Bill Arnold Builders (Bench: Nicholls and McPhee); Court 2: Eagles White v Leeton Tyrepower (Bench: Curran and Holden); 6.45pmCourt 1: Nathan Woods Construction v Leeton Hire (Bench: Steele and Ryan); Court 2: Green Machine v Leeton Home Improvements (Bench: Tatt and Gray-Mills)